مبارزه با قاچاق ماهیان خاویاری در استان گیلان از اولویت‌ها است /گ

اولین مرجع ارتباط علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران

مبارزه با قاچاق ماهیان خاویاری در استان گیلان از اولویت‌ها است /گ

چهار‌شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۴۸ بازدید

مبارزه با قاچاق ماهیان خاویاری در استان گیلان از اولویت‌ها است

مدیرکل شیلات گیلان مبارزه با قاچاق ماهیان خاویاری را از جمله اولویت‌های این دستگاه خواند و گفت: پدیده صید غیرمجاز به منابع و ذخایر دریای خزر آسیب وارد می‌کند

عظیم مدبری مبارزه با قاچاق ماهیان خاویاری دریای خزر را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد باید در جهت این مسیر به شیلات کمک کنند اظهار داشت: پدیده صید غیرمجاز از جمله مواردی است که به منابع و ذخایر دریای خزر آسیب وارد می‌کند و باید جلوی آن گرفته شود.

مدیرکل شیلات گیلان حفظ و صیانت از ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر را به عنوان گونه‌هایی منحصر به فرد مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: برنامه‌ها و فعالیت‌های سمن‌ها در راستای آگامی بخشی به آحاد جامعه جهت پیشگیری از وقوع جرائمی مانند این در زمینه‌های مختلف می‌تواند بسیار کارگشا باشد و از درصد بروز آن را کاهش دهد.

مدبری با اشاره به اینکه شیوه و رویکرد مبارزه با پدیده قاچاق ماهیان خاویاری باید با نگاه قهری نباشد عنوان کرد: لازم است در این راستا مقوله انجام کار فرهنگی و فرهنگ‌سازی در اجتماع را با همراهی تشکل‌های مردم نهاد که نقشی بسیار محوری در زمینه‌های فوق را دارند در برنامه‌ها و رویکردها نهادینه شود.

وی حضور سمن‌ها را در جهت حفظ منابع آبزیان دریای خزر و جلوگیری از پدیده صید غیرمجاز بسیار مؤثر دانست و ضمن تأکید بر ادامه تعامل این گروه‌ها با اداره کل شیلات استان گیلان ابراز داشت: شیلات گیلان یکی از مراکز مهم شیلاتی کشور است که با وجود مراکز بازسازی ذخایر راهبردی در زمینه تولید انواع آبزیان فعالیت می‌کند.

مدیرکل شیلات گیلان دریای خزر را ذخیره‌گاه و محل اصلی زیست انواع ماهیان اقتصادی و باارزش با تأکید بر ماهیان خاویاری که علاوه بر ایجاد اشتغال در آمد ارزی هم برای کشور به همراه دارد برشمرد و افزود: ماهی‌دار کردن تالاب انزلی، صادرات آبزیان و توسعه پرورش ماهیان خاویاری در اراضی ساحلی از دیگر برنامه‌های شیلات گیلان است.

وی پتانسیل و ظرفیت‌های موجود در استان جهت تولید و پرورش انواع ماهیان گرمابی، سردابی و خاویاری را بسیار قابل توجه خواند و عنوان کرد: طبق آمارهای موجود شیلات، سال گذشته 51 هزار و 129 تن ماهی پرورشی، 5 هزار و 988 تن ماهی سردابی و 633 تن ماهی خاویاری در استان گیلان تولید شد.

مدبری نامگذاری امسال به نام سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری و لزوم حرکت به سمت تحقق این هدف بزرگ را یکی از برنامه‌های مجموعه شیلات گیلان ذکر کرد و افزود: وجود مجموعه‌ها و شرکت‌های تولید خوراک طیور و آبزیان یکی از پیش‌نیازهای مهم تحقق این شعار محسوب می‌شود که گیلان از آن برخوردار است.

وی ایجاد چرخه خلق ارزش از مرحله تولید تا مصرف و فراهم آوردن شرایط و زمینه لازم جهت تولید غذا برای ماهیان گرمابی را از جمله مزیت‌های شرکت‌های تولید خوراک طیور و آبزیان گیلان خواند و اظهار داشت: چنین مراکزی علاوه بر اینکه یک طرح اقتصادی مطلوب محسوب می‌شوند از مؤلفه‌های توجیه اقتصادی هم برخوردار هستند.

مدبری استان گیلان را در حوزه بازسازی ذخیره انواع ماهیان استخوانی و خاویاری مرکزی پیشرو در سطح کشور دانست و تصریح کرد: مجموعه شیلات استان گیلان تاکنون در این راستا توانسته ضمن تدوین یک برنامه‌ریزی بسیار خوب اقدامات بسیار مؤثری را در حوزه آبزی‌پروری و پایدار کردن فعالیت‌های صید و صیادی انجام دهد.

به گزارش تسنیم سالانه 50 هزار تن آبزی در گیلان تولید می‌شود به همین دلیل و با توجه به موقعیت ویژه استان در حوزه صنعت آبزی‌‌پروری، افزایش تولید انواع محصولات شیلاتی در آن هدف‌گذاری شده ‌که تحقق این مهم ضمن ایجاد اشتغال در ارتقای سطح اقتصادی مردم نیز تأثیری بسزا دارد.

علاوه بر این‌ها گیلان در حوزه تولید و تکثیر ماهیان گرمابی دارای رتبه‌های برتر کشوری است و در زمان حاضر مزارع پرورش ماهیان خاویاری یکی از برندهای ملی و جزو عرصه‌های قابل توسعه در این استان محسوب می‌شوند

منبع : تسنیم

دیدگاه خود را بیان کنید